Styrelsen

Ordförande:

Malin Ryd Rinder
malin.ryd-rinder@regionstockholm.se
070-0017210

Barnläkare och verksamhetschef för Barnakutsjukvården på Astrid Lindgrens barnsjukhus.

Disputerade 2000 med en avhandling som handlade om smärtmekanismer med neuropeptider och aminosyror, jobbade då inom läkemedelsindustri på AstraZeneca som industridoktorand. Lämnade industrin för att f å jobba med barnsjukvård och har sedan dess mer fokus på akutsjukvård och infektionssjukdomar.

Tycker att det är oändligt spännande med barnsjukvård och att man alltid fortsätter att lära sig nya saker.

Tycker att det går onödigt långsamt inom sjukvården med att våga investera i egna specialister inom barnakutsjukvård och att se till att alla barnakutmottagningar får fasta läkare som vill vara där och utveckla verksamheten och ta emot och vårda alla typer av patienter.

 

Sekreterare:

Pia Laurin
pia.laurin@vgregion.se
070-9398010

Specialist Pediatrik, Överläkare
Drottning Silvias Barnsjukhus, Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Kassör:

Marie Ramlund
marie.ramlund@skane.se
044-3091014

Specialist i Pediatrik, Överläkare
Specialist i Akutsjukvård
Akutmottagningen, Centralsjukhuset Kristianstad

Arbetade som barnläkare på Centralsjukhuset i Kristianstad 2005-2019. Inriktning på akutsjukvård samt astma/allergi och lungsjukdomar.

Bytte till Akutsjukvård 2019 och arbetar nu på akutmottagningen. Har ca 2 bakjourspass i månaden på Barnkliniken för att upprätthålla kompetensen och för att det är fantastiskt roligt att arbeta med barn och deras föräldrar.

Ser glappet i Sverige mellan vuxna och barn när det gäller akutsjukvård. Brinner för att förbättra det akuta omhändertagandet av sjuka patienter i alla åldrar och att få hjälpa yngre kollegor att lära sig det.

Ledamot:

Anna Falk
anna.k.falk@regionostergotland.se

Specialist i Akutsjukvård
Linköpings Universitetssjukhus

Ledamot:

Johanna Räntfors
johanna.rantfors@vgregion.se
070-2492373

Specialist Barnkirurgi, Överläkare
Drottning Silvias Barnsjukhus, Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Ledamot:

Viktoria Dixon
viktoria.dixon@regionstockholm.se
0768-771988

Specialist Pediatrik, biträdande Överläkare
Astrid Lindgrens Barnsjukhus, Karolinska Universitetssjukhuset

Ledamot:

Albano de Juan Plaza
albano.dejuan-plaza@regionstockholm.se
070-0028407

Specialist Pediatrik, biträdande Överläkare
Astrid Lindgrens Barnsjukhus, Karolinska Universitetssjukhuset

Hemsideansvarig

Ledamot:

Sofia Freland
sofia.freland@regionostergotland.se
070-5868671

Specialist Akutsjukvård
Linköpings Universitetssjukhus

 


access_time 2022-09-16 10:16:15

event Kalender