Styrelsen

Ordförande:

Sofia Freland
sofia.freland@regionostergotland.se
070-5868671

Specialist Akutsjukvård
Linköpings Universitetssjukhus

Sekreterare:

Malin Ryd Rinder
malin.ryd-rinder@regionstockholm.se
070-0017210

Barnläkare och verksamhetschef för Barnakutsjukvården på Astrid Lindgrens barnsjukhus.

Disputerade 2000 med en avhandling som handlade om smärtmekanismer med neuropeptider och aminosyror, jobbade då inom läkemedelsindustri på AstraZeneca som industridoktorand. Lämnade industrin för att få jobba med barnsjukvård och har sedan dess mer fokus på akutsjukvård och infektionssjukdomar.

Tycker att det är oändligt spännande med barnsjukvård och att man alltid fortsätter att lära sig nya saker.

Tycker att det går onödigt långsamt inom sjukvården med att våga investera i egna specialister inom barnakutsjukvård och att se till att alla barnakutmottagningar får fasta läkare som vill vara där och utveckla verksamheten och ta emot och vårda alla typer av patienter.

Kassör:

Sindri Baldursson
sindri.baldursson@akademiska.se
Telefonnummer: 0761629566

ST-läkare  Akutsjukvård
Akademiska Sjukhuset, Uppsala

Ledamot:

Johanna Räntfors
johanna.rantfors@vgregion.se
070-2492373

Specialist Barnkirurgi, Överläkare
Drottning Silvias Barnsjukhus, Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Ledamot:

Viktoria Dixon
viktoria.dixon@regionstockholm.se
0768-771988

Specialist Pediatrik, biträdande Överläkare
Astrid Lindgrens Barnsjukhus, Karolinska Universitetssjukhuset

Ledamot:

Albano de Juan Plaza
albano.dejuan-plaza@regionstockholm.se
070-0028407

Specialist Pediatrik, biträdande Överläkare
Astrid Lindgrens Barnsjukhus, Karolinska Universitetssjukhuset

Hemsideansvarig

Ledamot:

David Moritz
david.moritz@regionvastmanland.se
021-173000

Specialist Pediatrik
Barn- och Ungdomskliniken
Västmanlands Sjukhus, Västerås

Ledamot:

Katri Sandholm
katri.sandholm@regionstockholm.se
0761-244235

Specialist i Pediatrik
Astrid Lindgrens Barnsjukhus, Karolinska Universitetssjukhuset


access_time 2023-09-05 09:47:53

event Kalender